Starając się wybrać idealny dla siebie zegarek, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Na pewno trzeba określić, jak dane urządzenie powinno wyglądać. Wybiera się rodzaj paska, kolorystykę całego urządzenia, widełki cenowe i materiały użyte do stworzenia danego zegarka. Co jednak stanowi serce zegarka? Mechanizm!

Istnieją różne typy mechanizmów używanych przy produkcji zegarków. Warto wyróżnić dwa, szczególnie ważne. Są to mechanizmy kwarcowe i mechanizmy… mechaniczne.

Zegarki kwarcowe

W przypadku zegarków kwarcowych mamy do czynienia z mechanizmem opartym na płytce kwarcu. Dlaczego? Łączy się ona z baterią, która przekazując energię elektryczną wprawia ową płytkę w drgania, które napędzają mechanizm przy użyciu mikroprocesora. Zegar kwarcowy został wynaleziony w 1927 roku przez Warrena Marrisona. Urządzenia te nie cieszyły się zbyt wielką popularnością, głównie ze względu na duże rozmiary i podatną na uszkodzenia konstrukcję. Dopiero w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku zyskały na popularności, ze względu na dostępność tanich półprzewodników. Kiedy do płytki kwarcu dochodzi prąd, drga ona z szybkością 32 768 drgnięć na sekundę! Mikroprocesor zlicza te wszystkie drgania, zmieniając je w jeden impuls na sekundę. Dzięki temu silniczek z dużą precyzją może napędzać wskazówki. Porusza się z prędkością pół obrotu na sekundę. Napędza on system wewnątrz zegarka, który wpływa na poruszanie się wskazówek.

Mechanizmy kwarcowe są niezwykle dokładne. Odchylenia bowiem oscylują w okolicach kilku sekund na miesiąc. Warto przy tym pamiętać, że aby zegarek kwarcowy działał poprawnie – należy regularnie wymieniać jego baterię. Można wyróżnić zegarki kwarcowe solarne i automatyczne. Warto wspomnieć tutaj o bardzo dobrym zegarku marki Adriatica, który zaskakuje designem i niezawodnością – Adriatica A1076B224CHXL.

Zegarki mechaniczne

Zegarki mechaniczne wymagają dużo większej precyzji w kwestii samego wykonania, ponieważ składają się z całej masy ruchomych elementów. Napędzane są przez energię kinetyczną, która pojawia się dzięki nakręcaniu zegarka. Trzeba pamiętać, żeby zegarek mechaniczny regularnie nakręcać, ponieważ w pełni naciągnięta sprężyna będzie działać przez około 50 godzin. Takie zegarki można podzielić na dwa typy (ze względu na naciąg).

Naciąg manualny, gdzie sprężyna naciąga się przez ręczne nakręcanie zegarka koronką. Zazwyczaj koronka jest wtedy większa, żeby nakręcanie było łatwiejsze.

Istnieją także zegarki mechaniczne o automatycznym naciągu. Jest to już dużo bardziej nowoczesne rozwiązanie. W zegarku znajduje się tzw. wahnik, który rusza się podczas wykonywania ruchów nadgarstkiem. Dzięki temu sprężyna zostaje naciągnięta. Mimo tego można nakręcać zegarek także za pomocą koronki, ponieważ dla alternatywy, posiadają tę opcję.

W przeciwieństwie do zegarków kwarcowych, czasomierze mechaniczne mają dużo większą granicę błędu sięgającą od kilku do kilkunastu sekund w ciągu doby. Jednym z ciekawszych modeli zegarków mechanicznych jest Adriatica A28041211A. Jest to urządzenie swoim wyglądem zewnętrznym nawiązujące do przeszłości, a swoim wnętrzem będące w czołówce nowoczesnych urządzeń.

Categories: Zegarki