Peter Henlein jest osobą uznaną za wynalazcę zegarka kieszonkowego. To właśnie on na początku XVI wieku włożył mechanizm sprężynowy zegara do małego pudełka. Można powiedzieć, że był to pierwszy w swoim rodzaju zegarek kieszonkowy. Zegarki nie były wyłącznie narzędziami służącymi do mierzenia czasu, ale również pewnego rodzaju symbolem prestiżu. Nierzadko do ich produkcji używano materiałów szlachetnych, typu złoto i drogie kamienie ozdobne.
Czym jest chronometr?
Chronometr został stworzony w 1759 roku przez Johna Harrisona. Co to chronometr? Jest to bardzo dokładny, certyfikowany zegarek, mylony często z chronografem, choć to zupełnie dwie różne rzeczy.
Chronograf to stoper, który odmierza czas z dokładnością do setnej części sekundy, a chronometr często jest w chronograf wyposażony.
Żeby dane urządzenie zostało określone mianem chronometru, musi przejść serię testów laboratoryjnych w odpowiednich warunkach atmosferycznych i przy określonej temperaturze. Szwajcarski instytut COSC wydaje certyfikaty takim urządzeniom i to głównie szwajcarskie urządzenia posiadają miano chronometru. Co ciekawe, chronometr ma swoje zastosowanie także w nawigacji morskiej.
Pierwszym zegarkiem, który otrzymał certyfikat COSC jest OMEGA Speedmaster 125 stworzony w 1973 roku.
Badania, które są wymagane, aby zegarek został także chronometrem trwają piętnaście dni. W tym czasie sprawdza się chód zegara w pięciu różnych położeniach i w trzech temperaturach. Pierwsze dziesięć dni testów zegarek odbywa w temperaturze pokojowej.
- 2 dni koronka w lewo przy 23 °C
- 2 dni koronka do góry przy 23 °C
- 2 dni koronka do dołu przy 23 °C
- 2 dni tarcza do dołu przy 23 °C
- 2 dni tarcza do góry przy 23 °C
- 1 dzień tarcza do góry przy 8 °C
- 1 dzień tarcza do góry przy 23 °C
- 1 dzień tarcza do góry przy 38 °C
- 2 dni koronka w lewo przy 23 °C
Wilgotność powietrza podczas przeprowadzania badań wynosi około 24% .
Warunki, aby urządzenie zyskało miano chronometru nie są łatwe dla wielu zegarków mechanicznych. Materiały użyte do produkcji takiego urządzenia muszą być najwyższej jakości, co często łączy się z wysoką ceną danego zegarka. W produkcji chronometru stosuje się także inny rodzaj wychwytu i zamocowania balansu. Jest on mniej podatny na drgania dzięki swojej specjalnej konstrukcji. Każdego roku wysyłanych jest ponad milion zegarków do instytutu C.O.S.C. Mimo tego, certyfikat otrzymuje zaledwie 3% całości. Każde certyfikowane urządzenie posiada wygrawerowany napis chronometer, dzięki czemu nie jest tajemnicą, który zegarek jest chronometrem.
Chronometr jest świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie prestiż i najwyższą jakość wykonania. Pasjonaci zegarków na pewno docenią precyzję, z jaką wykonano dane urządzenie. W dobie zegarków kwarcowych i atomowych, czasomierze mechaniczne nadal cieszą się popularnością. Jedną z popularniejszych marek tworzących chronometry jest Tissot.