Co zrobić, żeby zegarek służył jak najdłużej? Zegarki to niezwykle delikatne urządzenia, które ze względu na swoją budowę wymagają odpowiedniej opieki. Zegarek można porównać do każdego innego urządzenia, który posiada mechaniczne części. Wiatraki chłodzące komputer potrzebują czyszczenia, bo w przeciwnym wypadku dojdzie do przegrzania. Silnik samochodu potrzebuje przeglądu i wymiany oleju. Podobnie bywa w przypadku zegarków.

Zegarki Adriatica

Posiadanie choćby i najlepszego urządzenie takiej firmy, jak na przykład Adriatica, nie sprawi, że zegarek nie będzie potrzebował konserwacji i przeglądów. Zegarek mechaniczny jest urządzeniem, które wymaga regularnego nakręcania. Jak można się domyślić, takie urządzenie może się „rozstroić”. Wizyty u zegarmistrza dla osób posiadających zegarki mechaniczne powinny odbywać się z regularnością oscylującą wokół 3-5 lat. W odróżnieniu od kwarcowych, mechaniczne czasomierze są dużo bardziej delikatne i posiadają części, które opierają się na wysokiej precyzji. Zależnie od tego, jak skomplikowany jest dany zegarek, cena za przegląd zaczyna się od około 50 złotych.

Zegarek mechaniczny trzeba nasmarować! Wiadomo, że urządzenie opuszczające fabrykę jest dobrze naoliwione, ale po pewnym czasie, trzeba przeprowadzić jego przegląd. Zupełnie tak, jak w samochodzie. Nawet najdroższe oliwy i smary używane przy oliwieniu mechanizmu stracą w końcu swoje właściwości, a zaczynają to robić po około 4-5 latach. Może to doprowadzić do szybkiego zużywania się części mechanicznych zegarka. Warto również wspomnieć o tym, że kiedy zobaczy się parę, na szybce naszego zegarka od wewnętrznej strony, należy jak najszybciej udać się do zegarmistrza. Kiedy zareaguje się zbyt późno, może dojść do trwałego uszkodzenia urządzenia. Prostsze zegarki mechaniczne składają się z około 70 części, z czego większość jest ruchoma. Najprostszy zegarek mechaniczny nadal jest skomplikowanym urządzeniem, które należy regularnie konserwować.

Kiedy używa się zegarka, warto zwracać uwagę na kartę gwarancyjną urządzenia, ponieważ można znaleźć tam wskazówki dotyczące higieny użytkowania. Zegarka nie powinno narażać się na wysokie, bądź zbyt niskie temperatury i nadmierną wilgoć. Kontakt z wodą powinny mieć tylko te zegarki, które posiadają certyfikat wodoszczelności.

Pole magnetyczne innych urządzeń również może źle wpłynąć na działanie takiego urządzenia. Chronometry (bardzo dokładne zegarki mechaniczne) okrętowe umieszczano w antymagnetycznej obudowie, aby nie zepsuć ich działania.

Pola magnetyczne wytwarzają różne urządzenia – na przykład głośniki, telefony, lodówki – dlatego warto zostawić zegarek mechaniczny w domu, jeżeli wybieramy się na duży koncert, lub co gorsza (dla zegarka), jeżeli dany koncert gramy osobiście.

Namagnesowanie może objawiać się utratą regularności chodu, a w gorszych przypadkach – zatrzymaniem się mechanizmu. Również kiedy jesteśmy naelektryzowani, może dojść do uszkodzenia zegarka.

Categories: Zegarki